AlertWszystko

Europa upomina się o dalsze reformy energetyczne na Ukrainie

(Wspólnota Energetyczna/Patrycja Rapacka/Wojciech Jakóbik)

Dyrektor Sekretariatu Wspólnoty Energetycznej Janez Kopac, podczas wizyty w Kijowie, zaprezentował status implementacji zaleceń Wspólnoty przez Komisję Wierchowej Rady ds. paliw i energetycznego kompleksu, polityki nuklearnej oraz bezpieczeństwa nuklearnego.

Wspólnota Energetyczna to zagraniczny wymiar polityki energetycznej Unii Europejskiej. Kraje członkowskie spoza Unii zobowiązują się do wdrożenia unijnego prawa dla sektora, w tym regulacji antymonopolowych.

Kopacz zauważył, że wejście w życie ustawy z rynku gazu ziemnego w dniu 1 października 2015 roku było dowodem na to, że Ukraina może dostosować się do wyznaczonych standardów europejskich i wdrożyć przepisy Unii Europejskiej, przez co staje się wiarygodnym partnerem Unii Europejskiej na rynku gazu. Jednocześnie podkreślił, że Kijów powinien kontynuować działania na rzecz dalszych reform rynku energii z jednoczesnym, szybkim przyjęciem przepisów dotyczących rynku energii elektrycznej. Jak do tej pory, Ukraina ma problemy z przystosowaniem i wdrożeniem prawa dotyczącego efektywności energetycznej. Kijów musi także wprowadzić dyrektywę 2010/21/UE dotyczącą wydajności energetycznej budynków.

Jak czytamy w komunikacie Wspólnoty Energetycznej, Sekretariat wraz z Komisją Europejską skierował list do ukraińskiego premiera, Arsenija Jaceniuka, w którym wzywa Kijów do szybkiego przyjęcia projektu ustawy o rynku energii elektrycznej. Przyjęcie jej jest jednym z wymogów realizacji trzeciego pakietu energetycznego. Termin przyjęcia ustawy minął 1 stycznia 2015 roku.

Wspólnota Energetyczna obchodzi w tym roku dziesięciolecie istnienia. Traktat ustanawiający ją  tworzy zintegrowany rynek energii pomiędzy UE oraz Albanią, Bośnią i Hercegowiną, Macedonią, Czarnogórą, Serbią, Kosowem, Mołdawią i Ukrainą. Najważniejszym zadaniem Wspólnoty Energetycznej jest wdrożenie prawa unijnego we wszystkich państwach będących stronami traktatu w dziedzinie energii, środowiska i konkurencji. Przyjęcie unijnego acquis przez państwa Bałkanów Zachodnich, Mołdawię i Ukrainę pozwoli na dokończenie budowy jednolitego rynku energetycznego w Europie oraz przyczyni się do zwiększenia szans akcesji państw Wspólnoty Energetycznej do Unii Europejskiej.

Wspólnota Energetyczna należy do najważniejszych priorytetów Polski z zakresu zewnętrznego wymiaru polityki energetycznej UE a jej wzmocnienie stanowiło jeden z filarów koncepcji Unii Energetycznej zaproponowanej przez Donalda Tuska. Polska opowiada się za wzmocnieniem Traktatu o Wspólnocie Energetycznej w zakresie wdrażania i egzekwowania prawa w ramach prowadzonego obecnie procesu reformy Wspólnoty.

Więcej informacji:

Wspólnota Energetyczna apeluje o dalsze reformy energetyczne na Ukrainie

Bieńkowska minęła się z prawdą w aferze Volkswagena. Komisja wiedziała o nieprawidłowościach?

Ukraina przyjmuje trzeci pakiet na dziesiątą rocznicę Wspólnoty Energetycznej


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X