Kurtyka: Polska popiera neutralność klimatyczną całej UE do 2050 roku

22 czerwca 2020, 10:30 Alert

– Polska powiedziała „tak” dla konkluzji szczytu z grudnia 2019 roku, która mówi, że wszystkie kraje zgodziły się, aby UE jako całość doszła do neutralności klimatycznej do 2050 roku – powiedział minister Michał Kurtyka podczas Szczytu klimatycznego ToGetAir 2020.

Fot. Bartłomiej Sawicki

Mobilizacja i budowa

– Mamy jednak także świadomość, że musimy mieć jasności czy startujemy z tego samego punktu. Pozostałe kraje przyznały, że Polska startuje z innego punktu dojścia do neutralności klimatycznej. Z naszej strony zobowiązujemy się do lokalnej współpracy przy mobilizacji środków i budowaniu akceptowalność zmian. Nasi partnerzy powiedzieli „tak” polskiemu stanowisku – zaznaczył Michał Kurtyka.

– Polska przyjęła pakiet zielonych inwestycji a po stronie naszych partnerów jest Fundusz Sprawiedliwej Transformacji z 40 mld euro. Osiem miliardów euro trafi do sześciu polskich regionów, do tego unijny program odbudowy w wysokości 750 mld euro. Polska będzie czwartym beneficjentem – powiedział minister.

Michał Kurtyka podkreślił, że na ponad 40 tysięcy megawatów zainstalowanej mocy w Polsce, zanotowaliśmy 10-tysięczny megawat zainstalowanej mocy w OZE. – Ta rewolucja to nowe miejsca pracy i inwestycje. Jako ministerstwo klimatu zaproponowaliśmy polskim samorządom, przedsiębiorcom i rodzinom szeroko zakrojony plan zielonych inwestycji, który mobilizuje prawie osiem miliardów złotych. Te pieniądze będą do wydania w tym roku po to, żeby poprawiać jakość powietrza i wody oraz towarzyszyć ożywieniu gospodarczemu, którego wszyscy chcemy. Polacy bardzo mocno korzystają z tej oferty. W zeszłym roku polskie rodziny skorzystały z kwoty trzech miliardów złotych ulgi termomodernizacyjnej, co przyczyniło się do zmniejszenia zużycia i kosztów energii, a także podniesienia jakości życia w naszym kraju – wyliczył minister.

Opracowali Bartłomiej Sawicki i Michał Perzyński

Kurtyka: Polska poprze cel osiągnięcia neutralności klimatycznej przez UE do 2050 roku