PGNiG Termika spotkała się z resortem klimatu w sprawie transformacji energetycznej

31 lipca 2024, 16:30 Alert

Prezes PGNiG Termika spotkał się z przedstawicielami resortu klimatu, aby omówić plan osiągnięcia neutralności klimatycznej przez spółkę. Zakłada on między innymi modernizację Elektrociepłowni Siekierki, zwiększenie użycia gazu jako paliwa przejściowego, a po 2030 roku oparcie się w produkcji ciepła o wielkoskalowe pompy ciepła wykorzystujące ciepło odpadowe.

Elektrociepłownia Żerań. Źródło: PGNiG

Andrzej Gajewski, prezes PGNiG Termika, spotkał się Krzysztofem Bolestą, wiceministrem klimatu i środowiska oraz Pawłem Różyckim, zastępcą dyrektora departamentu ochrony powietrza i negocjacji klimatycznych. Tematem rozmów był przyjęty przez spółkę Plan Neutralności Klimatycznej, który wyznacza ścieżkę transformacji aktywów węglowych Termiki w kierunku dekarbonizacji i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Prezes PGNiG Termika wskazał, że najistotniejszym elementem wspomnianego planu jest modernizacja Elektrociepłowni Siekierki, największego zakładem spółki, która planuje zwiększać zużycie gazu do 2035 roku. Wskazał, że jest to paliwo przejściowe, które docelowo ma stanowić prawie dwie trzecie wszystkich wykorzystywanych paliw. Zakład obecnie posiada 2078 MW mocy cieplnej i 622 MW elektrycznej.  Jest głównie oparty o aktywa węglowe, zasilane węglem kamiennych. Spółka planuje wybudować na jego terenie blok gazowo-parowy z kotłownią gazową szczytowo-rezerwową, kotłownię elektrodową oraz wielkoskalowe pompy ciepła wykorzystujące ciepło odpadowe z procesów technologicznych i ciepło odnawialne ze ścieków komunalnych.

Przedstawiciele resortu klimatu podczas spotkania mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem i efektami działania bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań. Została uruchomiona pod koniec 2021 roku, posiada moc 326 MWt 496 MWe i spala rocznie około 550 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego.

– To dzięki niej oraz towarzyszącym jej kotłowniom gazowym mogło nastąpić wyłączenie najstarszych dziewięciu kotłów węglowych w Elektrociepłowni Żerań. Pozostawiono tam jedynie dwa kotły fluidalne – informuje spółka w komunikacie.

PGNiG Termika planuje dalsze inwestycje w modernizację elektrociepłowni w Żeraniu i Pruszkowie, w celu odejścia od węgla. Pomiędzy 2030 a 2040 rokiem zakłada sukcesywne zwiększanie produkcję ciepła przy użyciu wielkoskalowych pomp ciepła wykorzystujących ciepło odpadowe z procesów technologicznych i ciepło odnawialne ze ścieków komunalnych. PGNiG planuje również rozwój układów kondensacji spalin z pompami ciepła na jednostkach gazowych i zwiększenie użycie biomasy. Po 2040 roku spółka zakłada większe wykorzystania biopaliwa.

Firma deklaruje do 2030 roku zmniejszyć intensywności emisji produkowanego ciepła i energii elektrycznej o minimum jedną trzecią w odniesieniu do 2019 roku, a w 2050 roku osiągnąć pełną neutralność klimatyczną. Prezes Termiki zwrócił uwagę, że planowana transformacja wymaga ogromnych inwestycji skumulowanych w krótkich czasie. Według prognozy do 2030 roku nakłady na inwestycję mogą sięgnąć dziewięciu miliardów złotych.

– Ważne jest ścisłe współdziałanie z wytwórcami energii wszystkich interesariuszy procesu, w tym w szczególności administracji rządowej i samorządowej zwłaszcza w zakresie uzyskiwania odpowiednich zgód – podsumował prezes Andrzej Gajewski. – Przed sektorem ciepłowniczym stoją także wyzwania regulacyjne. W  ramach prac Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych chcemy też wspólnie z innymi uczestnikami rynku ciepłowniczego wypracować i zaproponować administracji takie zmiany regulacyjne i przepisy prawne aby przyniosło to wymierne efekty dla wytwórców i odbiorców ciepła w Polsce – dodał.

PGNiG Termika / Marcin Karwowski

PTEZ: Ciepłownictwo potrzebuje Power to Heat w drodze ku neutralności klimatycznej (RELACJA)