Podsumowanie tygodnia: Energetyka wg Prawa i Sprawiedliwości. Szczytem Klimatycznym w Paryżu Duda spróbuje „wywrócić stolik”?

22 listopada 2015, 12:00 Alert

(Bartosz Bieliszczuk)

Prezentujemy podsumowanie najważniejszych wiadomości BiznesAlert.pl z zeszłego tygodnia.

Energetyka wg Prawa i Sprawiedliwości

W swoim expose Beata Szydło zaznaczyła, że kwestia górnictwa będzie priorytetowym zadaniem dla nowego ministerstwa energii. Wspomniała też o możliwości budowy drugiego gazoportu – w rejonie Trójmiasta. O kwestiach energetycznych mówił także Piotr Naimski. Zapowiedział m.in. kolejne inwestycje oparte na polskim węglu i opór przeciw unijnym planom dekarbonizacji.

W piątek prezydent Duda podpisał także nowelizację ustawy o działaniach administracji rządowej, która utworzy Ministerstwo Energetyki.

 

Pierwszy gazowiec z Kataru w drodze do Polski

Pierwszy metanowiec, transportujący LNG zakończył 19  listopada załadunek w katarskim porcie Ras Laffan i wyruszył do Świnoujścia. Jego przybycie planowane jest na 11-12 grudnia. Zdaniem ekspertów, import LNG jest obecnie o wiele bardziej opłacalny dla PGNiG niż jeszcze rok temu, a cena gazu w kontrakcie katarskim może wynosić ok. 240-250 USD za 1000 m3.

 

Czy Nord Stream 2 powstanie?

Podpisane we wrześniu porozumienie europejskich firm z Gazpromem i plany rozbudowy Nord Stream spotkają się ze stanowczą reakcją polskiego rządu. Marek Gróbarczyk, nowy minister gospodarki morskiej zapowiada pozwanie Niemiec do europejskich trybunałów, jeżeli nowa nitka gazociągu utrudni dostęp statków do polskich portów. O projekcie jako „niekorzystnym dla Europy Wschodniej” mówi łotewski europoseł Krisjanis Karins. Wg niego projekt ma szanse zostać zablokowany.

W rozmowie z „BiznesAlert.pl” Szymon Kardaś (OSW) skomentował także ewentualną rolę Brukseli. Jak zaznacza analityk, jak na razie projekt jest z formalnego punktu widzenia jednie porozumieniem stricte biznesowym. Wg niego, śledztwo antymonopolowe przeciw Gazpromowi nie będzie miało żadnego wpływu na decyzje dot. Nord Stream (prowadzą je osobne podmioty administracji UE). Podkreśla też, że KE prawnie nie może „zablokować” budowy gazociągu.

 

Ceny ropy wciąż spadają, tracą firmy energetyczne

Zapasy ropy nadal utrzymują się na bardzo wysokim poziomie, ceny zaś pozostają niskie. Trendu tego nie zmieniła nieznaczna podwyżka cen surowca na początku tygodnia związana z francuskimi bombardowaniami Syrii. W bieżącym roku produkcja ropy przez Irak skoczyła o 500 tys. baryłek dziennie, tymczasem dodatkowy eksport Iranu po ewentualnym zdjęciu sankcji może wynieść 800 tys. baryłek dziennie. Jak zaznacza agencja Fitch, długotrwały spadek cen ropy i gazu już teraz przynosi straty firmom energetycznym z USA i Europy.

 

Szczytem Klimatycznym w Paryżu Duda spróbuje „wywrócić stolik”?

Przed Szczytem ONZ w Paryżu odbyło się posiedzenie prezydenckiej Narodowej Rady Rozwoju, poświęconej polityce klimatycznej. Jak powiedział prezydent, węgiel jest dla Polski i Europy kwestią suwerenności energetycznej, a „Wielka gra interesów, jaka toczy się w Unii Europejskiej, powinna mieć swoje granice. Granice rozsądku”. Andrzej Duda postulował także inwestycje w nowoczesne technologie, m.in. spalania węgla i oczyszczania spalin. Wg ekspertów, Polski nie stać na miliardowe inwestycje w OZE, a w strategii politycznej Warszawy powinno pozostać miejsce dla węgla. Mocny głos Polski w tej sprawie jest tym ważniejszy, że niektóre kraje (np. Francja) nalegają, by postanowienia Szczytu ws. redukcji CO2 były prawnie wiążące.

 

Bezpieczeństwo energetyczne i hard security

19 listopada w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku odbyły się ćwiczenia służb zabezpieczających przed ewentualnym atakiem terrorystycznym. Scenariusz zakładał wtargnięcie uzbrojonych terrorystów na teren NCBJ. W ćwiczeniach brały udział m.in. ochrona reaktora, służby techniczne i dozymetryczne NCBJ, Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki, komendy policji oraz Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji.

Zagrożeniem dla sektora energetycznego są nie tylko ataki terrorystyczne ale także cybercrime. Wg Erica Knappa dyrektora ds. cyberspołeczeństwa oraz technologii w Honeywall Process Solutions, cyberataki są nie tylko coraz częstsze ale także bardziej zaawansowane.