#WSUMIE: UOKiK a Nord Stream 2. Zalesianie w polityce klimatycznej UE?

31 lipca 2016, 09:30 Alert

#WSUMIE: Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych informacji BiznesAlert.pl mijającego tygodnia.

◄ UOKiK potwierdza, że Polska nie potrzebuje Nord Stream 2, lecz Baltic Pipe. Wojna informacyjna trwa. Co Rosjanie chcą na temat Nord Stream 2 wmówić Polsce tym razem?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał zastrzeżenia wobec koncentracji polegającej na utworzeniu przez sześć podmiotów wspólnego przedsiębiorcy odpowiedzialnego za budowę i eksploatację gazociągu Nord Stream 2. UOKiK daje Nord Stream 2 miesiąc. Opóźni realizację projektu?

W rosyjskich mediach pojawiła się zmanipulowana informacja na ten temat. Rosjanie przekonują, że polski biznes liczy na tani gaz z Nord Stream 2, ale współpracę blokują politycy. Rosyjska gazeta Wzgljad utrzymuje, że stanowisko Warszawy może w przyszłości ulec zmianie, ale nawet teraz zastrzeżenia UOKiK mogą jedynie opóźnić, a nie zablokować projekt. Z kolei nieoficjalne źródła rosyjskiego Kommiersanta donoszą, że możliwy jest kompromis między polskim Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów a konsorcjum Nord Stream 2.

Zastrzeżenia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wobec projektu Nord Stream oczywiście nie przesądzą o jego zarzuceniu. Formalne zgłoszenie tych zastrzeżeń przez polskiego regulatora stanowi jednak istotny punkt odniesienia w dyskusji nad rosyjskim projektem na poziomie Unijnym i międzynarodowym – ocenia Paweł Nierada, ekspert rynku energii.

– Chcę podkreślić, że decyzja UOKiK jest logiczna i w pełni uzasadniona. Jeżeli spojrzymy na politykę energetyczną Unii Europejskiej, to opiera się ona na trzech celach: na bezpieczeństwie dostaw energii, konkurencyjności oraz zrównoważonym rozwoju. Postrzegając projekt Nord Stream 2 z perspektywy strategicznych celów polityki energetycznej UE dostrzega się, że jest on z nią sprzeczny. Szczególnie w kontekście konkurencyjności oraz dywersyfikacji źródeł dostaw surowców energetycznych. Warto zauważyć również, że dwie pierwsze nitki Nord Stream, które mają przepustowość 55 mld m³ nie są w pełni wykorzystywane. Natomiast zasada TPA obowiązuje jedynie w zakresie 50% przepustowości gazociągu OPAL – stwierdził w rozmowie z BiznesAlert.pl dr Mariusz Ruszel z Instytutu Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza oraz Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza.

◄ Rosatom rusza na podbój amerykańskiego rynku paliwa jądrowego

Należąca do Rosatomu spółka TVEL podpisała z jednym z operatorów elektrowni jądrowych w Stanach Zjednoczonych, firmą Global Nuclear Fuel-Americas (GNF-A), pierwszą umowę na pilotażowe dostawy rosyjskiego paliwa jądrowego typu TVS-Kvadrat.

◄ EFET: Obowiązek zapasów gazu zagrozi rynkowi w Polsce

EFET (Europejska Federacja Przedsiębiorstw Obrotu Energią) z zadowoleniem przyjęła inicjatywę polskiego parlamentu polegającą na przeanalizowaniu aspektów prawa energetycznego dotyczących bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego, lecz uważa, że proponowane zmiany będą miały negatywne skutki dla polskich odbiorców, nieznacznie poprawiając bezpieczeństwo przy kosztach wyższych niż to konieczne.

◄ Polska chce wpisać zalesianie w unijną politykę klimatyczną

– Zaprezentowana przez Komisję Europejską propozycja dotycząca redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku rodzi wiele pytań. Mamy kilka wątpliwości odnośnie metodologii, a więc w jaki sposób Komisja podeszła do propozycji redukcji emisji dla krajów członkowskich. Dlatego też jeszcze przed propozycją Komisji zadaliśmy pytania o metodę i punkty odniesienia, na bazie których wyliczono taki a nie inny poziom. W mojej opinii użytkowanie węgla nie stoi w sprzeczności z ochroną klimatu. Należy jednak w tym względzie rozwijać nowe technologie. Węgla nie da się całkowicie wyeliminować z gospodarki – mówił w audycji Rynek Opinii w Radiu Dla Ciebie, Paweł Sałek, wiceminister środowiska orz pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.

Prezydent podpisał nowelizację prawa energetycznego

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację prawa energetycznego i kilku innych ustaw dotyczących rynku paliw płynnych – poinformowała Kancelaria Prezydenta. Nowe rozwiązania mają m.in. zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne państwa i ułatwić walkę z szarą strefą.

Popierani przez rząd autorzy projektu uchwalonej w ubiegłym tygodniu nowelizacji ustawy – grupa posłów PiS – są przekonani, że nowe rozwiązania, wraz z tzw. pakietem paliwowym, pozwolą rozprawić się z szarą i czarną strefą na rynku paliw. Dzięki temu do budżetu może trafić od kilkuset milionów do nawet kilku miliardów złotych. Oprócz tego, że zwiększy się bezpieczeństwo energetyczne Polski, będzie można uporządkować rynek paliw płynnych i gazu, zostanie tam przywrócona uczciwa konkurencja i zwiększy się kontrola państwa nad zapasami ropy i gazu.

◄ Energia jądrowa najlepszym wyborem dla Polski

Podstawową zaletą energii elektrycznej, wytwarzanej w elektrowniach jądrowych, jest to, że nie powoduje skażeń środowiska – stwierdził dr inż. Andrzej Strupczewski, profesor nadzwyczajny Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ).

◄ Rynek mocy w Polsce został dostosowany do krajowej charakterystyki

Przy okazji otwarcia konsultacji dotyczącej konstrukcji polskiego rynku mocy, analitycy szczegółowo zapoznali się z zaproponowaną strukturą tego mechanizmu. Bardzo ciekawe jest porównanie proponowanych dla Polski rozwiązań z tymi już funkcjonującymi, które miały na celu zaadresowanie problemów, z którymi zmagały się Włochy i Wielka Brytania.

– Polska gospodarka jest cały czas uzależniona od węgla, a w krótkim czasie nie jest ona w stanie przestawić się na inne źródła energii. Należy więc zastanowić nad narzędziami, które pozwolą uczynić węgiel konkurencyjnym. Pewnym rozwiązaniem może być rynek mocy. Jest tam miejsce na dobre rozwiązania dla rynku energetycznego jak i górniczego. Na razie mamy jednak tylko założenia, które brzmią obiecująco – mówiła Karolina Baca – Pogorzelska z Dziennika Gazety Prawnej w audycji Rynek Opinii w Radio Dla Ciebie.

Zdaniem eksperta, prof. dr. hab. Władysława Mielczarskiego dobrze, że pojawiły się założenia, jednak nasz rozmówca ma zastrzeżenia do konkretnych rozwiązań dotyczących zapropowanego modelu rynku mocy. – Dobrze, że cokolwiek próbuje się  robić, bo mocy nam brakuje. Natomiast złe jest to, że przyjęto kopię nieudanego pomysłu brytyjskiego, która niewiele nam pomoże. To dopłata do starych i wyeksploatowanych elektrowni. Tymczasem my musimy budować nowe elektrownie. I do tego jest nam potrzebny całkiem inny system – powiedział prof. Mielczarski.

◄ Za kilka tygodni niezależny werdykt ws. legalności prywatyzacji PKP Energetyka

Prace zespołów analizujących legalność prywatyzacji PKP Energetyka są na ukończeniu, w ciągu najbliższych tygodni poznamy ich efekty – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Polskie Koleje Państwowe we wrześniu 2015 r. sprzedały 100 proc. akcji PKP Energetyka funduszowi CVC Capital Partners. Ustalona cena wyniosła 1,965 mld zł, co po korekcie o dług spółki, dało 1,41 mld zł.

Do końca roku nowy program dla górnictwa

Do końca tego roku zespół złożony z przedstawicieli Ministerstwa Energii, górniczych pracodawców i związkowców ma wypracować projekt rządowego programu dla górnictwa do 2030 roku – poinformował we wtorek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

◄  Orlen wznawia negocjacje z Litwinami w sprawie Możejek

Orlen Lietuva rozpocznie nowy etap negocjacji z Kolejami Litewskimi w sprawie stawek kolejowych – poinformował portal Litwa 24.

Wznowienie rozmów to owoc spotkania delegacji polskiego rządu i PKN Orlen z premierem Litwy Algirdasem Butkeviciusem. Strony dały impuls polityczny do nowych negocjacji, które zostały zatrzymane w maju 2015 roku ze względu na impas na poziomie spółek.

Jest zgoda na pierwszą morską farmę wiatrową w Polsce

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku podpisał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla morskiej farmy wiatrowej „Bałtyk Środkowy III”. Celem inwestycji jest budowa i eksploatacja 120 elektrowni wiatrowych, zlokalizowanych w południowej części Morza Bałtyckiego, w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej, w odległości około 23 km na północ od linii brzegowej, na wysokości gminy Smołdzino oraz gminy miejskiej Łeba (województwo pomorskie). Powierzchnia całkowita farmy to prawie 117 km2.

◄ Przez gospodarkę cyrkularną spalarnie mogą przejść do lamusa?

W Krajowym Planie Gospodarki Odpadami, zapisano, że spalaniu może zostać poddane maksymalnie 30 proc. odpadów. Dokument czeka na podpis Premier RP, Beaty Szydło. Spalarnie, które jeszcze do niedawana były traktowane jako użyteczne narzędzie radzenia sobie z odpadami, mogą stać w sprzeczności z rosnącymi wymaganiami recyklingu narzuconymi przez Unię Europejską. Instalacje te oddalają także od realizacji wizji coraz częściej lansowaną przez Ministerstwo Środowiska, a więc gospodarki o obiegu zamkniętym.

◄ Bez zmiany prawa Polska nie zdoła wypełnić norm recyklingu UE

Selektywna zbiórka odpadów w Polsce ma wkrótce zostać uregulowana prawnie – do konsultacji trafił projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów komunalnych. Zdaniem resortu środowiska, dotychczasowy system selektywnej zbiórki nie zapewnia odpowiedniej jakości surowców przeznaczonych do recyklingu, i w konsekwencji nie pozwoli osiągnąć wyznaczonych przez UE poziomów recyklingu odpadów.

◄ USA pomogą w rozwoju stacji do ładowania pojazdów elektrycznych

Amerykańska administracja ogłosiła program mający na celu rozwój infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych (electric vehicles – EV). Zakłada się m.in. udostępnienie gwarancji dla kredytów wartych do 4,5 mld dolarów.

◄ Samolot o napędzie słonecznym zakończył pierwszy lot dookoła świata

Pilotowany przez Szwajcara Bertranda Piccarda samolot o napędzie słonecznym Solar Impulse 2 zakończył we wtorek w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Zabi, rozpoczętą przed ponad rokiem pierwszą podróż dookoła świata, pokonując odległość 40 tys. km.

◄  Największe zagrożenie dla samochodów z autopilotem to atak hakerski

Technologia autopilota w pojazdach osobowych z dnia na dzień nabiera coraz większego znaczenia. Tematem dyskusji na ten temat jest jej bezpieczeństwo. Jak się okazuje, 55% przedstawicieli kadr zarządzających w korporacjach na terenie Kalifornii za główne ryzyko wskazuje jako najważniejsze cyberbezpieczeństwo.

◄ W Polsce coraz dynamicznej rozwija się infrastruktura dla małego lotnictwa

Małe lotnictwo zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Wciąż jednak standardy potrzebnej do latania infrastruktury, lądowisk i hangarów, pozostawiają wiele do życzenia. – Zorganizowanie lądowiska nie jest wielką inwestycją – zapewnia prezes Celier Aviation. Jego zdaniem takich miejsc będzie w kolejnych latach dynamicznie przybywać. Inwestować w to powinny m.in. miejscowości turystyczne, szczególnie te oddalone znacząco od większych miast.

◄ Sztuczna inteligencja może pomóc sektorowi energetycznemu

Zgodnie z regulacjami unijnej polityki klimatycznej Polska do 2030 roku musi ograniczyć emisję CO2 o 40 proc., przejść na niskoemisyjne źródła energii i dokonać zmiany struktury krajowego miksu energetycznego. Szansą na sprostanie tym wyzwaniom jest wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji (SI), które redukują emisję szkodliwych związków do atmosfery i zmniejszą zużycie węgla, optymalizując pracę całej elektrowni i przynosząc realne oszczędności.

◄  Rosyjskie służby mogły wesprzeć Donalda Trumpa w kampanii prezydenckiej

Podejrzewana o powiązania z Kremlem agencja Wikileaks ujawniła w zeszłym miesiącu korespondencję elektroniczną z kampanii kandydatki na prezydenta USA z Partii Demokratycznej – Hillary Clinton. Czy hakerzy rzucają koło ratunkowe Donaldowi Trumpowi, kandydatowi Partii Republikańskiej?

◄ Wizyta prezydenta Turcji w Moskwie będzie okazją do wywarcia nacisku na Zachód

Obaj dyktatorzy będą chcieli pokazać przy najbliższym spotkaniu, że Unia Europejska i Stany Zjednoczone muszą się starać o ich względy, bo mogą sobie poradzić bez nich. Narzędziem może być projekt Turkish Stream, którego realizacja nadal stoi pod znakiem zapytania.

◄ NATO wyda miliardy na wzmocnienie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni

Działająca w ramach struktur NATO, Agencja ds. Komunikacji i Informacji (NCI) ogłosiła przetarg na zaawansowane oprogramowanie zapewniające ochronę w cyberprzestrzeni, powietrzu oraz zwiększające ochronę przeciwrakietową. Wartość zamówienia wynosi 3 mld euro. Udoskonalanie narzędzi poprawiających bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni to naturalna konsekwencja decyzji podjętej na szczycie NATO w Warszawie, podczas którego uznano cyberprzestrzeń za sferę działań wojennych.

◄  Rosną zyski sektora zbrojeniowego na świecie

Po okresie spowolnienia globalna branża obronna i lotnicza wraca na ścieżkę wzrostu. Sektor obronny i lotniczy: przychody firm europejskich rosną szybciej niż przedsiębiorstw z USA.

W 2015 roku przychody przemysłu lotniczego i obronnego w ujęciu globalnym wyniosły 674,4 mld dolarów i były o 3,8 proc. wyższe niż rok wcześniej. Sektor wzrost ten zawdzięcza rozwojowi lotnictwa cywilnego, w którym przychody wzrosły aż o 6,4 proc.

Opracowała Patrycja Rapacka