#WSUMIE: Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych informacji BiznesAlert.pl mijającego tygodnia.
◄ Do Terminalu LNG w Świnoujściu przypłynął pierwszy statek z komercyjnymi dostawami skroplonego gazu ziemnego
Dostawa LNG jest realizowana na podstawie Umowy Regazyfikacyjnej zawartej w marcu 2010 roku pomiędzy spółkami Polskie LNG S.A. a PGNiG S.A. Dostawcą surowca jest Qatargas Operating Company Limited.
Piotr Woźniak poinformował, że w tym roku w ramach długoterminowej umowy z Qatargas do Polski przypłynie łącznie z dzisiejszą dostawą 6 ładunków LNG. – Gazoport to dla nas dywersyfikacja portfela zakupu dostaw surowca – podkreślił prezes PGNIG.
Kolejna katarska dostawa gazu spodziewana jest w Świnoujściu w połowie lipca br. W drugiej połowie 2016 r. planowana jest jedna dostawa gazu z Kataru na miesiąc. PGNiG posiada zarezerwowanych ok. 65 proc. mocy terminala. W ramach tego realizowane będą m.in. dostawy ok. 1,3 mld metrów sześciennych gazu po regazyfikacji rocznie z Kataru.
Podczas uroczystości 18 czerwca br. Terminalowi LNG w Świnoujściu nadano imię prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W wydarzeniu wzięli udział m.in. prezydent Andrzeja Duda i premier Beata Szydło, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski, prezes Gaz-Systemu – Tomasz Stępień. Prezydent Duda, podkreślił, że trwają rozmowy z innymi potencjalnymi dostawcami LNG do Polski.
W 2020 roku LNG ze Świnoujścia może trafić na Ukrainę. Od 2017 roku Ukraina i Polska przystąpią do budowy gazociągu łączącego obydwa kraje. Obecnie specjaliści operatorów gazowych sieci przesyłowych są gotowi do rozpoczęcia prac projektowych.
Realizacja projektów Bramy Północnej, czyli Korytarza Norweskiego i rozwój działalności gazoportu w Świnoujściu, jest konieczna dla zapewnienia Polsce alternatywy niezależnie od sukcesu lub porażki rosyjskich planów w naszej części Europy. Czy Polska skorzysta na imporcie droższego gazu? Tak.
➡ RAPORT BiznesAlert.pl: Gazoport odbiera pierwszą komercyjną dostawę LNG. Pierwszy element Bramy Północnej działa http://bit.ly/1USg02P
◄ PKN Orlen oraz rosyjski Rosnieft przedłużyły kontrakt na dostawy ropy naftowej do czeskich rafinerii
Zarząd PKN Orlen poinformował, że 16 czerwca 2016 roku PKN Orlen S.A. podpisał z Rosneft Oil Company, Moscow, Russia aneks do umowy („Aneks”), zawartej 21 czerwca 2013 roku, na dostawy ropy naftowej do Unipetrol RPA w Litvinowie w ilości od ok. 2,9 mln ton do ok. 5 mln ton rocznie – podała spółka.
Pod koniec zeszłego roku, kiedy PKN Orlen podpisywał aneks do umowy na dostawy ropy naftowej od rosyjskiego Rosnieftu, wielu pytało jak ta decyzja ma się do dywersyfikacji dostaw surowca. Pół roku później płocki koncern zawarł pierwszą w tej części Europy długoterminową umowę na dostawy saudyjskiej ropy od Saudi Aramco. Koncern podpisał kilka dni temu aneks do umowy z Rosjanami, gwarantując długoterminowe i stabilne dostawy ropy do czeskich rafinerii spółki. Te decyzje pokazują, jak wykorzystując korzystne warunki rynkowe, Polacy zbierają plony poczynionej na ich terytorium i u sąsiadów inwestycji w infrastrukturę.
◄ Polska dokona korekty polityki energetycznej, by zostać przy węglu
Podczas Okrągłego Stołu Energetycznego, zorganizowanego przez Zespół Doradców Gospodarczych oraz Ministerstwo Energii przemawiał szef resortu, minister Krzysztof Tchórzewski. BiznesAlert.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.
– Stawiane są ambitne wyzwania przez liderów Unii, państwa najbardziej rozwinięte, na przykład w zakresie redukcji energii pochodzącej z węgla kamiennego. W tym kontekście poddaliśmy się za bardzo – powiedział gość konferencji. – To nie my przez kilkadziesiąt lat socjalizmu decydowaliśmy o tym, skąd ma pochodzić nasza energia. Dlaczego w jednym państwie radzieckim budowano elektrownie jądrowe, a u nas priorytetem był węgiel śląski i budowa elektrowni węglowych. Obywatele nie mieli w tej sprawie wiele do powiedzenia. Czemu z tego tytułu mamy dziś ponosić konsekwencje?
◄ Zamieszanie wokół LitPol Link to element wojny informacyjnej
Litewski minister energetyki, Rokas Masiulis w wypowiedzi dla agencji BNS powiedział, że oskarżenia Estonii dot. naruszenia zasad konkurencji wobec Polski oraz skierowanie sprawy na arenę Unii Europejskiej są formułowane zbyt wcześnie. – Ta informacja była tylko po to, by wymusić negatywne komentarze dotyczące naszej współpracy i kazać nam tłumaczyć się z tego, co nie miało miejsca – wyjaśniał na antenie Radia Dla Ciebie w programie Rynek Opinii dr Łukasz Kister, Dyrektor departamentu bezpieczeństwa w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych.
◄ Nie będzie polskiej ropy z łupków. San Leon rezygnuje z dalszych prac w Braniewie
Irlandzki koncern San Leon Energy zrezygnował z kontynuowania prac na warmińsko – mazurskiej koncesji Braniewo S. San Leon Energy po przejęciu koncesji od kanadyjskiej firmy Talisman Energy w 2013 roku informował, że znajdują się tam obiecuje pokłady ropy z łupków. Mimo to koncern postanowił w tym roku zrezygnować z koncesji. Obecnie w Polsce obowiązuje 31 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż gazu i ropy z łupków.
◄ Nowelizacja ustawy o OZE w Polsce zmienia kierunek rozwoju sektora
– Przez zapisy ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) oraz czekającą już tylko na podpis prezydenta tzw. ustawę odległościową, zostanie zahamowany dotychczas szybko postępujący rozwój lądowej energetyki wiatrowej w Polsce. Duże parki wiatrowe nie będą miały gwarantowanej ceny tzw. „czarnej” energii – tłumaczy Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.
Do 2025 roku ceny energii solarnej i wiatrowej mogą spaść o 59 proc. Średni koszt energii elektrycznej pozyskiwanej z ogniw fotowoltaicznych i elektrowni wiatrowych może spaść do 2025 roku aż o 59 proc. – wynika z opublikowanego w środę raportu Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA).
◄ Niemcy przygotowują gazociągi na dostawy z Nord Stream 2 do Czech i Polski
Wspólny Departament Planowania Przestrzennego Berlina i Brandenburgii zorganizował w ubiegłym tygodniu konferencję w ramach projektu zagospodarowania przestrzennego dla brandenburskiego odcinka połączenia gazowego EUGAL. Planowany rurociąg ma transportować gaz ziemny dostarczany przez Nord Stream 2 do Czech i Polski.
Zdaniem Piotra Naimskiego dalszy rozwój projektu Nord Stream 2 zagraża Polsce. – NordStream 2, projekt rosyjsko-niemiecki z udziałem kilku firm europejskich zakłada, że cały ten olbrzymi dodatkowy gaz, który będzie wprowadzony do Niemiec, będzie przesłany do środkowej Europy. Niemcy pokazali projekt gazociągów, które są bardziej wydajne niż gazociąg jamalski. Mają w swoich projektach pomysł, żeby część tego gazu wepchnąć do Polski. To jest groźne. To utrwala dominującą pozycję Gazpromu – ostrzegał gość Radia Kraków.
Wraz z rosnącym poczuciem zagrożenia w regionie Morza Bałtyckiego, Szwecja coraz poważniej rozważa różne warianty dotyczące zwiększenia swojego bezpieczeństwa, tym bardziej, że kraj ten nie jest w NATO. Projekt farm wiatrowych zdaniem niektórych mediów oraz polityków może zagrozić bezpieczeństwu kraju w razie konfliktu. Podobne obawy dotyczą budowy kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2.
Więcej w naszej analizie: Bez własnych megaprojektów Polska będzie biernym palaczem gazu z Rosji.
◄ Rekord fotowoltaiki w USA. Odpowiada za 64 proc. nowych moc
Z danych GTM Research wynika, że w I kwartale za 64 proc. potencjału dodanego w amerykańskiej energetyce odpowiada fotowoltaika i prognozuje, iż USA czekają w tym roku rekordowe inwestycje w PV.
◄ Posejdon miał posłużyć Gazpromowi. Może pomóc w dostarczeniu Europie gazu z południa
Grecka firma energetyczna IGI Poseidon podpisała umowę o współpracy z amerykańską firmą Noble Energy. Dotyczy ona wykonania studium wykonalności i oceny rentowności potencjalnego gazociągu, który miałby się ciągnąć po dnie Morza Śródziemnego z Turcji do Unii Europejskiej. Celem studium jest zbadanie opłacalności doprowadzenia do Europy surowca z bogatego, izraelskiego złoża Lewiatan. Wygrana propozycji Noble Energy mogłaby oznaczać koniec rosyjskich marzeń o dostarczeniu swojego surowca do Włoch i Grecji z wykorzystaniem gazociągu Posejdon. Gazprom podpisał analogiczne memorandum w tej sprawie.
◄ Rząd i PKP Energetyka powinny usiąść do rozmów
– PKP Energetyka zarządza istotną częścią infrastruktury kolejowej, również tą krytyczną. Prywatyzacja spółki stawia więc ją i Skarb Państwa w szczególnej sytuacji. Przedstawiciele rządu podkreślają, że pozostawanie spółki w rękach prywatnego inwestora nie zabezpiecza wystarczająco interesów państwa. – CVC i Skarb Państwa powinny usiąść do rozmów i wypracować jakieś rozwiązanie w tym zakresie – uważa Dominik Smyrgała, ekspert z Collegium Civitas i fundacji FIBRE.
➡ Wywiad BiznesAlert.pl ➟ Sienkiewicz: Rosja spróbuje storpedować projekt Bramy Północnej bit.ly/1sBkeCI
◄ Polska i kraje bałtyckie rozważają stworzenie wspólnej obrony przeciwlotniczej
Jak podaje Financial Times, Polska oraz kraje bałtyckie rozważają stworzenie regionalnego systemu obrony przeciwlotniczej. Miałby on zostać rozlokowany u granic polsko-rosyjskich przy Obwodzie Kaliningradzkim.
◄ Polacy, Litwini i Ukraińcy ćwiczyli razem obronę przed wojną hybrydową
− W ramach ćwiczenia Anakonda byłem w stanie zaobserwować dwie rzeczy: współpracę z komponentem rezerwy oraz współdziałanie z naszymi sojusznikami, w szczególności z LITPOLUKRBRIG. To było naprawdę wspaniałe ćwiczenie! Mam nadzieję, że we współdziałaniu z naszymi sojusznikami zawsze będziemy silniejsi − podsumował gen. Hodges.
◄ Niebieskie ludziki na Bałtyku. Polska musi być przygotowana
– Próba zablokowania polskich linii komunikacyjnych prawdopodobnie rozpocznie się od operacji informacyjnej, wymierzonej w żeglujące do polskich portów statki. Najskuteczniejszą metodą postępowania jest kwestionowanie bezpieczeństwa ekologicznego tych jednostek. Szczególnie wrażliwy cel stanowią tankowce oraz gazowce. W ich przypadku ewentualna usterka może mieć rzeczywiste konsekwencje dla środowiska naturalnego, a umiejętne przypomnienie opinii publicznej katastrof tankowców w przeszłości, może wywołać nawet atmosferę histerii wśród proekologicznie zorientowanych społeczeństw Zachodu – wyjaśnia Maciej Matuszewski, dowódca ORP „Gen. T. Kościuszko”.
◄ Na szczycie NATO muszą zapaść stanowcze decyzje
– NATO nie może hamletyzować; podczas szczytu Sojuszu w Warszawie musi podjąć decyzję, stanowczą i twardą, bo to jedyna droga do zapewnienia pokoju – powiedział prezydent Andrzej Duda na Uniwersytecie Kopenhaskim. Zaznaczył, że liczy na zwiększenie obecności wojsk Sojuszu i infrastruktury militarnej w państwach Europy Środkowo-Wschodniej.
Podczas Forum Militarnego zorganizowanego przez Narodowe Centrum Studiów Strategicznych wystąpił minister spraw zagranicznych RP Witold Waszczykowski. W odpowiedzi na pytanie dziennikarza BiznesAlert.pl potwierdził, że jednym z tematów zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie będzie kontrowersyjny projekt gazociągu Nord Stream 2. Nie znajdzie się on jednak w oficjalnej agendzie spotkania.
– Faktyczne bezpieczeństwo Polski uległo zasadniczej zmianie. (..) Została podjęta decyzja co do wysuniętej trwałej obecności w postaci czterech grup batalionowych w Polsce oraz w krajach bałtyckich – powiedział we wtorek w Brukseli szef MON Antoni Macierewicz na spotkaniu ministrów obrony państw NATO.
Wywiad BiznesAlert.pl ➟ Ruszel: Rosja może zdestabilizować Bałtyk, by utrudnić uniezależnienie od jej surowców bit.ly/1UtXOOr
◄ Rząd planuje rewitalizację śródlądowych szlaków wodnych
„Założenia do planów rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce na lata 2016-2020 z perspektywą do roku 2030” – tak brzmi dokładnie tytuł dokumentu, który w formie uchwały zaakceptował rząd.