EnergetykaEnergia elektryczna

Sekowanie węgla uzależni Polskę od gazu. Włączyć rynek mocy do pakietu zimowego

Prezes zarządu Grupy Tauron, Filip Grzegorczyk

Prezes zarządu Grupy Tauron, Filip Grzegorczyk

Zaostrzająca się polityka kilmatyczno-energetyczna Unii Europejskiej stanowi wyzwanie dla gospodarek, w których energetyka jest oparta głównie o węgiel. Zawarty w proponowanym przez Brukselę tzw. pakiecie zimowym limit emisyjny wywołuje sprzeciw ze strony przedstawicieli polskiego sektora energetycznego.

– Jedną z kluczowych kwestii są normy emisyjne na poziomie 550g CO2/kWh, które z perspektywy naszej działalności i bezpieczeństwa energetycznego Polski są nieakceptowalne. Niektórzy twierdzą, że poziom 550g CO2/kWh wpłynie pozytywnie na klimat. Naszym zdaniem nie jest to prawda. Więksi gracze na rynku energii zostaną po prostu wyeliminowani z rynku – uważa prezes Tauronu Filip Grzegorczyk, który jednocześnie pełni funkcję członka Rady Zarządzającej PKEE.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu prezesi zarządów czterech koncernów energetycznych zrzeszonych w PKEE (PGE, Tauron, Enea i Energa) przebywali z wizytą w Brukseli, gdzie w trakcie wielu spotkań chciały przedstawić punkt widzenia polskiego sektora na proponowane zmiany. W rozmowach udział wziął udział także prezes Grzegorczyk.

Według niego limit emisyjny na poziomie 550 g spowoduje, że energia dostarczana do końcowych odbiorców będzie coraz droższa.

– Oczywiście wpłynie to na zwiększenie zależności Polski od importu gazu. Opisywany parametr jest również niebezpieczny z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego. Dlatego nie postrzegamy tej propozycji jako zmiany na lepsze. Naszym zdaniem powinna być ona ponownie przedyskutowana – powiedział menedżer.

Jego zdaniem pakiet zimowy powinien zostać powiązany z propozycją wprowadzenia rynku mocy. – Pakiet Zimowy chcemy wiązać z proponowanym rynkiem mocy. Obecnie polscy producenci energii są zobligowani do utrzymywania mocy, ale otrzymujemy wynagrodzenie tylko za energię, która jest sprzedawana. Dlatego wnioskujemy o przygotowanie rozwiązań prawnych na rzecz stworzenia rynku mocy w Polsce. To dla nas najważniejsze. Ten pomył nie jest wcale nowy. Tego rodzaju model funkcjonuje w wielu państwach członkowskich Unii Europejskiej – mówił Grzegorczyk.


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...

Udostępnij:

Facebook X X X