WSUMIE: Jaka energia będzie napędzać polską gospodarkę? To rynek zdecyduje gdzie zainwestują chińskie firmy

3 lipca 2016, 12:20 Alert
wsumie

#WSUMIE: Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych informacji BiznesAlert.pl mijającego tygodnia.

◄ Niemcy dla BiznesAlert.pl: Szereg firm z Polski chce gazu z Nord Stream 2

Pod koniec ubiegłego tygodnia podczas konferencji w Berlinie „Perspektywy współpracy energetycznej między Rosją a Unią Europejską. Wymiar gazowy”, Ties Tiessen, członek zarządu niemieckiej spółki Wintershall poinformował, że Polska zażądała dostaw 11 mld m3 gazu ziemnego rocznie z planowanego gazociągu Nord Stream 2. Warszawa zdementowała tę informację. W rozmowie z portalem BiznesAlert.pl, biuro niemieckiego koncernu precyzuje, czego dotyczyła wypowiedź Tiesa Tiessena. Z wypowiedzi spółki, wynika, że polskie władze nie składały wniosku w sprawie dostaw przez Nord Stream 2.

Pomimo oporu w Europie Środkowo-Wschodniej przedstawiciele Niemiec nadal promują kontrowersyjny projekt gazociągu Nord Stream 2. Nie wiadomo w jaki sposób zamierzają uspokoić kraje regionu na czele z Ukrainą, która obawia się destabilizacji politycznej w związku z możliwym zatrzymaniem tranzytu rosyjskiego gazu przez jej terytorium na korzyść nowej magistrali. Kijów proponuje alternatywę dla Nord Stream 2. Niemcy nie odnieśli się do tej propozycji.

Polskie megaprojekty zmuszą Gazprom do elastyczności oraz przyczynią się do zmniejszenia wpływu Nord Stream 2 na polskie bezpieczeństwo energetyczne. Kosztowne rozwiązania infrastrukturalne jak rozbudowa gazoportu w Świnoujściu czy budowa połączenia ze Skandynawią, mają spowodować, że w perspektywie najbliższych lat, będziemy mieć wybór. To z kolei przełoży się na możliwość zakupu gazu po możliwie najniższej cenie.

Teheran potwierdza: Irańską ropę zamówiła Grupa Lotos

Jak podała w czwartek 30 czerwca b.r. agencja Reuters, do polskiego portu w Gdańsku zmierza tankowiec z irańską ropą na pokładzie. Agencja nie ustaliła wówczas, kto jest odbiorcą tego ładunku, ale jak poinformował jeden z urzędników w irańskim ministerstwie ropy, dostawa 2 mln baryłek surowca została zamówiona przez Grupę Lotos. O tym, że ta firma może otrzymać irańską ropę informował BiznesAlert.pl.

O możliwości odbioru „czarnego złota” z Iranu przez Grupę Lotos pisał nasz redaktor Bartłomiej Sawicki.

◄ W poniedziałek poznamy szczegóły odnośnie rynku mocy

Jak podkreśla resort energii, obecnie funkcjonujący jednotowarowy rynek energii, który jest silnie zaburzony systemami wsparcia, nie stwarza odpowiednich warunków do podejmowania decyzji o modernizacji istniejących elektrowni oraz o budowie nowych mocy wytwórczych.

Jednocześnie ministerstwo zapowiada, w celu zapewnienia ciągłość i stabilność dostaw energii dla wszystkich odbiorców na terenie kraju w horyzoncie długoterminowym, wprowadzenie w Polsce rynku mocy. Jego zadaniem będzie stworzenie efektu zachęty do podejmowania decyzji inwestycyjnych i modernizacyjnych oraz do niewycofywania z powodów ekonomicznych jednostek mocy, decydujących o bezpieczeństwie pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

Rozpoczynamy dyskusję o rynku mocy, by urentownić bloki węglowe – Nowy blok energetyczny Elektrowni Turów zastąpi jednostki starszej generacji. Odbudowa mocy to kluczowy element działań podejmowanych przez Ministerstwo Energii. W celu zapewnienia sprawnej modernizacji i inwestycji w nowe moce wytwórcze na początku lipca zaczynamy konsultacje ze środowiskami energetycznymi w zakresie rozwiązań związanych z rynkiem mocy – podkreślił minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas uroczystości związanych z wmurowaniem kamienia węgielnego pod budowę nowego bloku energetycznego w Elektrowni Turów w Bogatyni. Uroczystość odbyła się 29 czerwca 2016 r.

◄  PGNiG otwiera biuro handlu LNG w Londynie

Podtrzymujemy  decyzję o otwarciu w Londynie biura tradingu LNG. Mamy obecnie zarezerwowane 65 proc. mocy Terminala w Świnoujściu. Dzięki temu PGNiG SA stało się uczestnikiem globalnego rynku LNG. Chcemy jako spółka w pełni z tego korzystać –  powiedział Piotr Woźniak, prezes PGNiG SA. Zdaniem Tomasza Chmala, eksperta ds. energetyki z Narodowego Centrum Studiów Strategicznych tzw. Brexit nie będzie miał wpływu na prowadzenie działalności handlowej PGNiG w Londynie.

Sejm pracuje nad ustawą, która pomoże w rozwoju rynku LNG w Polsce. Zgłoszony przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości projekt nowelizacji ustawy Prawo energetyczne ma zdaniem autorów propozycji wprowadzić m. in. systemowe uporządkowanie rynku paliw ciekłych, w tym gazu ziemnego, zwiększenie kontroli państwa nad systemem zapasów interwencyjnych ropy naftowej i paliw, co będzie miało szczególne znaczenie w kontekście oddania niedawno do użytku terminalu LNG w Świnoujściu. Rozszerzone zostaną także kompetencje prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Dyktatorzy listy piszą, ale o zwrocie Turcji ku Rosji nie ma mowy

Chociaż gest Turcji skierowany w kierunku Rosji został natychmiast wykorzystany do propagandy sukcesu Kremla, jest sygnałem, który nie zmienia polityki Ankary, ani krajów regionu, nakierowanej na długofalowe zmniejszenie zależności od gazu sprzedawanego przez rosyjski Gazprom.

Niemcy nie porzucą energetyki węglowej. Ustępują w polityce klimatycznej

Niemcy zrezygnowały z planów określenia terminu zakończenia produkcji energii elektrycznej z węgla – dowiedziała się agencja Reuters, powołując się na ostatnią wersję dokumentu na ten temat autorstwa Ministerstwa Środowiska. Decyzja o wstrzymaniu prac elektrowni węglowych miała pomóc Berlinowi wytyczyć konkretne limity ograniczenia emisji CO2. Niemcy mają także zrezygnować z wprowadzenia minimalnej ceny za uprawienia do emisji CO2.

Gazprom ograniczył dostawy gazu do Polski

30 czerwca od godzin porannych obserwowany był stopniowy spadek ciśnienia w punkcie Drozdowicze na granicy z Ukrainą. Strona ukraińska już zapewniła, że ilości przesyłanego gazu będą wzrastać, aż poziom przesyłu osiągnie wartości kontraktowe – podaje operator gazociągów przesyłowych w Polsce, firma Gaz-System.

➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl – Stępień: Polska nie chce gazu z Nord Stream 2. Za dekadę zbuduje własny hub

Arctic Princess rozładował gaz skroplony w Świnoujściu

Norweski metanowiec „Arctic Princess” dostarczył do Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu około 140 000 metrów sześc. skroplonego gazu ziemnego. Rozładunek tej ponad 280 metrowej jednostki trwał zaledwie 21 godzin.

To już czwarta dostawa paliwa do Polski. Pierwsza w tzw. zakupie spotowym, czyli nieujętym w początkowym harmonogramie dostaw, tylko przyjętym na warunkach określonych w krótkoterminowej umowie regazyfikacji.

➡ RAPORT IJ: Jaka energia będzie napędzać polską gospodarkę?

Raport IJ Miks energetyczny

Ministerstwo Rozwoju chce upowszechnić w Polsce modę na samochody elektryczne

Do 2025 roku planujemy, aby po polskich drogach jeździło milion samochodów elektrycznych. Założeniem programu elektromobilności jest stworzenie w Polsce samochodu elektrycznego, którego jak największa liczba elementów będzie produkowana w Polsce. Im bardziej spolonizujemy jak najwięcej kluczowych podzespołów, takich jak bateria, która jest sercem pojazdu, to tym lepiej pobudzimy naszą gospodarkę do rozwoju – powiedziała podsekretarz stanu, wiceminister rozwoju, Jadwiga Emilewicz, w audycji Rynek Opinii na antenie Radia Dla Ciebie.

Gospodarka cyrkularna to szansa na rozwój kraju

Gospodarka o obiegu zamkniętym stwarza ogromne możliwości rozwoju kraju, szczególnie pod kątem ekonomicznym, z jednoczesnym poszanowaniem środowiska naturalnego” – podkreślił wiceminister Sławomir Mazurek podczas debaty w Polskiej Agencji Prasowej.

◄ PKN Orlen, Lotos, PGNiG i inne spółki paliwowe przechodzą pod kontrolę ministerstwa energii

W piątek Ministerstwo Energii przejęło od resortu skarbu nadzór nad spółkami paliwowymi: m. in. PKN Orlen, PGNiG i Lotos. To czołowe polskie firmy, od lat będące na szczycie rankingów największych polskich przedsiębiorstw.

◄ PGE EJ1 porzuca jedną z lokalizacji elektrowni jądrowej

W ubiegły piątek PGE EJ 1 wystąpiła do Wojewody Zachodniopomorskiego z wnioskiem o stwierdzenie wygaśnięcia decyzji o wskazaniu lokalizacji inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej dla lokalizacji „Gąski”.

➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl –  Maćkowiak-Pandera: ETS może być szansą dla polskiej gospodarki 

◄ Regionalna infrastruktura drogowa jest kluczowa dla przedsiębiorców

14 projektów dotyczących infrastruktury drogowej otrzyma łącznie 1,2 mld zł z Programu Polska Wschodnia (POPW). Dziś podpisano pierwsze umowy o dofinansowanie dla siedmiu z nich. Unijna dotacja dla tych projektów to w sumie ok. 371,8 mln zł, a ich wartość całkowita wynosi ok. 459 mln zł.

◄ Ustawa o OZE jest daleka od ideału

Weszła w życie ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE). Z ustawy zniknął system wsparcia w postaci taryf gwarantowanych, który jest najkorzystniejszy dla rozwoju energetyki obywatelskiej. Pozytywną zmianą jest rozszerzenie definicji prosumenta. Duże zastrzeżenia budzą jednak zapisy dotyczące wsparcia dla współspalania węgla z biomasą oraz podwyższenia tzw. “opłaty przejściowej”.

Nowela ustawy o OZE pozbawi Polaków szansy na 70 tysięcy nowych miejsc pracy. Obecnie 250 krajowych przedsiębiorstw, które wytwarzają urządzenia dla energetyki odnawialnej i eksportuje, bardzo rozwinęło działalność w ostatnich latach. Wdrożenie nowelizacji ustawy o OZE w kształcie przygotowanym przez Ministerstwo Energetyki grozi im bankructwem, a gospodarce – utratą szans na powstanie 70 tys. nowych miejsc pracy. Cofa także Polskę na pozycję importera takich urządzeń. Branża zabiega o wsparcie wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

◄ Polska rozmawia z Czechami o połączeniu rzecznym Dunaj-Odra-Łaba

W ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zakończyło się robocze spotkanie polsko-czeskie Dunaj-Odra-Łaba, w którym uczestniczyli przedstawiciele MGMiŻŚ oraz Ministerstwa Transportu Republiki Czeskiej.

➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl – Aleksandrowicz: Ustawa antyterrorystyczna zwiększy bezpieczeństwo na ŚDM i szczycie NATO

◄ Marynarka Wojenna potrzebuje śmigłowców do misji morskich

Marynarce Wojennej potrzebne są śmigłowce stworzone specjalnie pod morskie potrzeby, podobne do tych, jakie używają marynarki krajów północnych – przekonuje Krzysztof Krystowski, wiceprezes Leonardo Helicopters, właściciela PZL-Świdnik. Jego zdaniem to lepsze rozwiązanie niż zakup śmigłowca uniwersalnego w wersji dostosowanej dla marynarzy.

◄ Szczyt NATO w Warszawie już za tydzień

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w czwartek z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem nt. stanu przygotowań do szczytu NATO, Kanada zgłosiła się jako kolejne państwo ramowe na wzmacnianej flance wschodniej Sojuszu, a prezydent Rosji Władimir Putin uznał, że NATO podejmuje wobec Rosji „realne kroki konfrontacyjne”.

Weszła w życie ustawa o działaniach antyterrorystycznych

Podniesienie efektywności działania polskiego systemu antyterrorystycznego, a przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa obywateli, to podstawowy cel wchodzącej w życie 2 lipca 2016 r. ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Nowe przepisy są m.in. odpowiedzią na wzrost zagrożenia terrorystycznego na świecie.

➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl – Lei: To rynek zdecyduje gdzie zainwestują chińskie firmy

Opracowała: Patrycja Rapacka