#WSUMIE: Ofensywa dyplomatyczna na rzecz Bramy Północnej. Black Hawki zamiast Caracali?
#WSUMIE: Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych informacji BiznesAlert.pl mijającego tygodnia.
◄ Polska chce dostarczyć gaz na Ukrainę. Warszawa kontynuuje ofensywę dyplomatyczną na rzecz Bramy Północnej
12 października w Warszawie odbyła się konferencja „Polska: Brama dla dostaw LNG z USA dla Europy Środkowo-Wschodniej”. W jej trakcie przedstawiciele z Polski i Stanów Zjednoczonych rozmawiali o perspektywach rozwoju dostaw gazu skroplonego przez terminal LNG w Świnoujściu. Spotkanie zostało objęte patronatem BiznesAlert.pl.
Konferencję otworzył prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień. Powitał ambasadorów USA i Węgier a także przedstawicieli wszystkich krajów Grupy Wyszehradzkiej obecnych na Sali. Konferencja została poświęcona dyskusji na temat dostaw LNG z USA do Polski, a także jej sąsiadów, przy wykorzystaniu infrastruktury przesyłowej pod kontrolą Gaz-Systemu.
– Gaz-System stale rozbudowuje sieć przesyłową i połączenia międzysystemowe z naszymi sąsiadami. Terminal LNG w Świnoujściu może stać się bramą dla całego regionu i zwiększyć jego bezpieczeństwo energetyczne. Nasze państwa mogą sprowadzać gaz z nowych kierunków jak USA – powiedział prezes Stępień.
Więcej informacji:
Jakóbik: Polska otwiera Bramę Północną na LNG z USA
Kurtyka: Dzięki dywersyfikacji Polska zbuduje konkurencyjny rynek gazu
Naimski: Gazociąg Polska-Ukraina powstanie do końca 2019 roku
Naimski: Projekty Bramy Północnej zasilą hub gazowy w Polsce
USA: Nord Stream 2 to zły układ dla Europy
Polska chce dostarczyć gaz na Ukrainę. LNG z USA jest jedną z opcji
Naimski: Dywersyfikacja dostaw jest istotą bezpieczeństwa energetycznego Polski
Naimski: Brama Północna to polska oferta dla regionu
Warszawa kontynuuje ofensywę dyplomatyczną na rzecz Bramy Północnej. We wtorek 18 października w Brukseli odbędzie się konferencja prasowa z udziałem Pełnomocnika rządu RP ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego, europosła Zdzisława Krasnodębskiego i wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosza Szefczovicza. Tematem spotkania będzie Brama Północna, czyli polska oferta dywersyfikacji dla Europy Środkowo-Wschodniej.
➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl ➡ Ambasador Jones: USA rozmawiają o Nord Stream 2 z Unią Europejską
◄ PGNiG rozmawia o długoterminowych dostawach gazu na Ukrainę
– Próbowaliśmy namawiać naszych partnerów, czyli państwową spółkę gazową na Ukrainie. Jesteśmy w toku długotrwałych rozmów na temat umowy na dostawy gazu. Trudno mówić jednak o długoterminowym i poważnym wolumenie na sprzedaż, kiedy infrastruktura jest jeszcze w budowie – przyznał w rozmowie z BiznesAlert.pl prezes PGNiG Piotr Woźniak.
➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl ➡ Woźniak: Stabilna Ukraina będzie dla PGNiG atrakcyjnym rynkiem
◄ Kartel gazowy. Jak Nord Stream 2 może zająć rynek Europy Środkowo-Wschodniej?
Shell chce sprzedawać gaz z rosyjskich złóż. Chociaż rozmowy z Gazpromem dotyczą oficjalnie dostaw LNG za pomocą wspólnego projektu Baltic LNG, to zgoda Rosjan na włączenie holendersko-brytyjskiej spółki w dostawy do Europy mogłaby pozwolić na sprzedaż gazu z Nord Stream 2.
◄ Pseudoprywatyzacja w sektorze naftowym Rosji
Sprzedaż pakietu kontrolnego Baszniefti jest z jednej strony realizacją planów rosyjskiego rządu. W budżecie federalnym na rok 2016 zakładano wpływy na poziomie 1 bln rubli pochodzące z prywatyzacji firm państwowych, w tym ze sprzedaży udziałów w Baszniefti oraz 19,5% udziałów w Rosniefti (państwo posiada obecnie 69,5% akcji koncernu). Zgoda na przejęcie pakietu kontrolnego Baszniefti przez Rosnieft’ dowodzi wciąż bardzo silnej pozycji lobbingowej szefa tej ostatniej Igora Sieczina.
◄ Porozumienie naftowe rodzi więcej pytań niż odpowiedzi
Kraje OPEC porozumiały się pierwszy raz od 8 lat. Ma dojść do obniżenia produkcji ropy naftowej o blisko 700 mln baryłek dziennie. Jednak czy do zmniejszenia podaży rzeczywiście dojdzie? Po pojawianiu się decyzji o zamrożeniu produkcji, ceny ropy podskoczyły, ale już następnego dnia spadły. Wszystko przez to, że wzrosną zapasy ropy. W ostatnich dwóch latach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie znacząco wzrosło wydobycie ropy z formacji łupkowych. Dziś na rynku ropy pojawiła się pułapka cenowa.
◄ Australijczycy chcą zbudować kolejną kopalnię w Polsce
Prairie Mining Limited („Prairie”, „Spółka”) rozszerza działalność w Polsce i przejmuje projekt Dębieńsko na Górnym Śląsku. Będzie to drugie realizowane w Polsce przedsięwzięcie, po flagowej inwestycji Spółki, którą jest budowa kopalni Jan Karski na Lubelszczyźnie.
◄ Turkish Stream z potoku w strumyczek. Turcja może ograć Rosję
Gazociąg Turkish Stream z Rosji do Turcji prawdopodobnie powstanie. Umowa międzyrządowa w tej sprawie została podpisana 11 października 2016 roku w Stambule przy obecności prezydentów obu krajów.
◄ Komisja Buzka za wzmocnieniem solidarności gazowej w UE
Posłowie Komisji Przemysłu, Badań i Energii (ITRE) zdecydowaną większością poparli projekt rozporządzenia ws. bezpieczeństwa dostaw gazu, wprowadzający obowiązkowe mechanizmy współpracy i solidarności w przypadku kryzysu w dostawach. „Jest to znaczący krok do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Europy i Polski” – mówi Jerzy Buzek, autor stanowiska Parlamentu Europejskiego w tej sprawie.
◄ Strupczewski: OZE w Niemczech kosztuje 25 tysięcy euro na rodzinę. Popkiewicz: OZE za drogie? To nieaktualne
10 października opublikowano wyniki studium przeprowadzonego przez Instytut Konkurencyjności Ekonomicznej (DICE) Uniwersytetu w Dusseldorfie, w którym podsumowano wszystkie koszty niemieckiej zielonej transformacji energetycznej. Okazało się, że do 2025 roku Niemcy muszą łącznie wydać 520 miliardów euro. Przy ludności Niemiec liczącej 82 miliony oznacza to, że każda czteroosobowa rodzina niemiecka będzie musiala dopłacić do normalnych rachunków za elektryczność dodatkowo 25 000 (dwadzieścia pięć tysięcy) euro do 2025 roku – a potem płacić dalej.
Nowy raport Departamentu Energii USA podsumowuje zmiany cen i trendy w liczbie instalacji kluczowych technologii czystej energii: farm wiatrowych, małych i dużych farm fotowoltaicznych, baterii i lamp LED. Ceny tych technologii w ciągu siedmiu ostatnich lat, od 2008 do 2015 roku spadły od 41 do 94% – informuje w swoim komentarzu Marcin Popkiewicz, analityk megatrendów, ekspert i dziennikarz.
◄ Polskie górnictwo będzie ratowane za wszelką cenę
– Ostatnie tydzień upłynął na… i tu właściwie można by zakończyć. Przedłuża się październikowe wyczekiwanie na już coraz bardziej oficjalnie zapowiadane zmiany personalne oraz coraz mniej oficjalnie zapowiadane decyzje strategiczne. Z nowości, wiadomo tylko, że coś się stanie, ale wiadomo także, że będzie to w jakimś (najlepiej odległym) terminie. Impas trwa – komentuje Prof. Konrad Świrski z Transition Technologies.
➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl ➡ Dyner: Trudna miłość Białorusi i Rosji
◄ Czy niemieckie regulacje wprowadzą kraj w zeroemisyjną erę?
Niedługo w Niemczech samochody spalinowe mogą odejść zupełnie do lamusa. Nowe proponowane regulacje wprowadzą stanowcze ograniczenia dla samochodów spalinowych. Jak donosi Der Spiegel: „tylko zeroemisyjne pojazdy pasażerskie będą akceptowane”. Chodzi o regulację, według której, do 2030 roku samochody konwencjonalne znikną z niemieckich ulic.
◄ Technologia autonomicznych aut zawitała do Wielkiej Brytanii
W Wielkiej Brytanii pierwszy raz historii zaprezentowano testowy model samochodu autonomicznego. Pojazd o nazwie LUTZ Pathfinder przejechał około 2 km po trasach rowerowych i szerszych chodnikach dla pieszych gdzie rozwijał prędkość 15 mil/godzinę (około 24km/h).
◄ Polska potrzebuje strategii na rzecz gospodarki cyrkularnej
W ramach Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska Envicon w Poznaniu podczas targów Pol-Eco-System odbyło się seminarium „Polska droga do gospodarki o obiegu zamkniętym”.
W kontekście wydanych przez Komisję Europejską komunikatów dotyczących gospodarki o obiegu zamkniętym (circular economy) eksperci próbowali odpowiedzieć m.in. na pytanie jak kształtuje się polska droga w tym zakresie.
◄ Elektromobilność to innowacyjne i konkurencyjne gospodarczo rozwiązanie
Możliwości wsparcia rozwoju innowacji i startupów działających w obszarze energii to najważniejsze tematy spotkania przedstawicieli zarządów spółek energetycznych z wiceministrem energii Michałem Kurtyką. Spotkanie odbyło się 14 października 2016 r. we wrocławskiej siedzibie TAURON.
➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl ➡ Karaczun: Autobus elektryczny powinien stać się polską specjalnością
◄ Czy implementacja dyrektywy NIS poprawi cyberbezpieczeństwo w UE?
Gwałtowny rozwój technologii informacyjnych sprzyja zwiększeniu efektywności komunikacji, powstawaniu innowacji oraz ułatwieniu świadczenia usług, ale także rodzi ogromne niebezpieczeństwa związane z atakami na sieci informatyczne.
➡ ROZMOWA BiznesAlert.pl: Nowak: Strategia cyberbezpieczeństwa centralizuje zarządzanie administracją w sieci
◄ Polacy rezygnują z Caracali
– Mimo przedłożenia warunków w sprawie offsetu przy zakupie helikopterów, Airbus Helicopters nie przedstawił własnych propozycji – powiedział minister obrony Antoni Macierewicz. W efekcie Ministerstwo Rozwoju musiało uznać rozmowy za zakończone – dodał. W rezultacie decyzji Warszawy wizytę w Warszawie w tym tygodniu odwołał prezydent Francji Francois Hollande.
Trwa wojna informacyjna o Caracale, która polega z jednej strony na szkalowaniu śmigłowca (choć czytając opinie ekspertów nie spotkałem się z oceną, że jest on słaby) i offsetu, którego szczegółów nie znamy, a z drugiej strony na przeżywaniu odwołania wizyty w Warszawie przez Hollande’a oraz prognozowania tego, jakie to teraz nieszczęścia Polski nie spotkają, bo odważyliśmy się nie porozumieć z Francuzami i że będą na nas obrażeni.
Pierwsze śmigłowce wielozadaniowe Black Hawk, produkowane przez PZL Mielec, zostaną dostarczone polskiej armii do celów ćwiczebnych jeszcze w tym roku, o czym zapowiedział także minister obrony Antoni Macierewicz.
◄ Wojna w Syrii a kampania wyborcza w USA
W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z kilkoma nagłymi metamorfozami w polityce międzynarodowej skoncentrowanej na konflikcie w Syrii. Widać było wyraźnie ożywienie USA w kwestii “schładzania” konfliktu w Syrii oraz rozmowy z Rosją w tej sprawie, a zaraz potem gwałtowne zerwanie zawieszenia broni i wzmożenie walk prowadzonych z jeszcze większą zaciętością i okrucieństwem. Nie oszczędzono nawet konwoju ONZ wiozącego pomoc humanitarną.
Opracowała Patrycja Rapacka