Czesi chcą wrócić do rozmów z Polakami o Kopalni Turów

21 października 2021, 07:15 Alert
Martin Puta Kraj Liberecki
Martin Puta. Fot. Kraj Liberecki

Polska Agencja Prasowa donosi, że Czesi chcą wznowić rozmowy z Polakami o Kopalni Turów.

– Czeskie ministerstwo środowiska zaproponowało stronie polskiej wznowienie negocjacji w sprawie kopalni Turów. Rzeczniczka resortu Petra Roubiczkova powiedziała, że ma on poparcie przedstawicieli koalicji, które negocjuje powstanie nowego rządu Czech – czytamy w PAP. – Propozycja wznowienia negocjacji jest odpowiedzią na opublikowany w środę apel samorządowców kraju (województwa) libereckiego, którzy wezwali ministrów odchodzącego rządu Czech do kontynuowania negocjacji z Polską. Przekonywali ją, że nie można czekać dwa-trzy miesiące, aż po wyborach ukonstytuuje się nowy gabinet.

Spór trwa, a orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazujące zatrzymanie Kopalni Turów nie jest realizowane przez Polskę, przez co jest naliczana kara sięgająca 500 tysięcy euro dziennie. Jednakże w razie wyroku spodziewanego w listopadzie Warszawa nie będzie zobowiązana do realizacji środków zaradczych proponowanych regionom obawiającym się wpływu kopalni na środowisko.

Hejtman (marszałek) kraju libereckiego Martin Puta cytowany przez agencję CTK powiedział, że strona polska jest „gotowa do negocjacji”. Powołał się na rozmowy z ministrem klimatu Michałem Kurtyką i marszałkiem województwa dolnośląskiego Cezarym Przybylskim.

Polska Agencja Prasowa/Wojciech Jakóbik

Rudyszyn: Nie będzie szybkiego porozumienia w sprawie Kopalni Turów (ROZMOWA)